INSPIRASJONSSIDEN TIL BOBILTUREN

Bobilturen.no

Tips oss

+47 907 66 643

God, gammel årgang!

Vi tar av oss hatten, bøyer oss i støvet og gratulerer. For en Ford!

av | jul 6, 2021

Sjelden har begrepet selvgjort er velgjort vært så dekkende. Transitten fra 1972 var opprinnelig en ordinær varebil. Etter ti år omregistrerte eierne, Rune og Elisabeth Mejlgaard, varebilen til bobil, og begynte ombyggingen. Siden 1982 har de feriert i den hver sommer – bortsett fra ett år, da bygde de hus.

Etter hvert har de besøkt det meste av Nord-Europa. I år skulle de igjen kjøre langs Mosel og Rhin-elvene. I stedet ble det kortere turer i Sør-Norge. Smilende forsikrer paret at det er helt fint det også, Tyskland kan de besøke senere.

I den selvbygde kassen er ingenting overlatt til tilfeldighetene, og alt har sin faste plass.

I Forden er plassen utnyttet optimalt både inn- og utvendig. Inne er det kjøkkenkrok, skap og seng. Under bilen er ei kasse som de kan skyve bord og stoler inn i, og bakpå er kasser til resten. I den største ligger selvbygde klosser for å rette opp bobilen, grill, tørrvarer og diverse. Over kassen henger sykkelstativet, og bak den er en kasse til – denne med plass til markisesveiv og fiskestenger, de gangene de er med. Unødig last drasser de ikke på, derfor ligger reservehjulet hjemme.

– Jeg kjører på seks hjul og kan punktere tre ganger før jeg må stanse. Så det klarer vi oss uten, forklarer Rune Mejlgaard.

Arbeidet er nydelig utført, og han har gjort alt selv – aldeles uten bilmekanisk bakgrunn.
– Det blir å prøve og feile, og forsøke igjen sier han. 

Rune og Elisabeth Mejlgaard.

Bilen ble levert med 1,7 R4 bensinmotor. Den erstattet han med en 2,3 V6 fra en Granada.

Senere, da de begynte å bli litt stivere i ryggen og ønsket å kunne stå rett, monterte de ei luke som hever takhøyden. På Geilo var det varslet regn, så de lot den være nede. Men luka har teltduk med innsveisede vinduer i, og høres aldeles flott ut.

Takk for praten og kjør videre i mange, mange gode år!

Send tips til Bobilturen.no

Bobilturen.no tar imot tips, kontakt oss gjerne!

0 kommentarer

Send inn en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

følg oss
Noe å fortelle?
Populære artikler
Kategorier

Andre innlegg

En samtale med to Nortrippere

En samtale med to Nortrippere

Ved å kjøpe Nortrip-guiden får du tilgang til et nettverk av unike Nortrip-verter i hele Norge og nå også Sverige, hvor du kan parkere gratis over natten. Men … hva mener brukerne, de såkalte Nortripperne, om Nortrip-guiden og opplevelsen hos vertene?

Fra luksus til lukt – bobilbrukerfellen!

Fra luksus til lukt – bobilbrukerfellen!

«- Hjelp! Hva gjør vi når det stinker pyton i bobilen? Jeg tror det kommer fra gråvannstanken, hva kan vi ha i tanken for å unngå vond lukt?» Det korte svaret er: Unngå å tømme slikt som gir vond lukt i vaskene – og tøm tanken!

Bobil og bompenger i Frankrike 

Bobil og bompenger i Frankrike 

Motorveiene i Frankrike er effektive og vel vedlikeholdt, men du må betale for etappene. Forebygg frustrasjon – her er fem fakta om bompenger i Frankrike!